תזונה נכונהספיגה משופרתטיפול טבעי מונע

מאמריםשיזוף נכון ובריא


עודכן בתאריך:14-05-2012

שיזוף נכון ובריא
 
עד לתחילת המאה ה-20 שמרו הנשים בכל האמצעים על צבע עור לבן וצח והקפידו להסתובב עם כובע, מטרייה וכפפות כדי לשמור על עורן היפה והעדין, במיוחד באותם האזורים שאינם מכוסים על ידי לבוש.
כיום המצב השתנה - גוון עור שזוף נחשב לאטרקטיבי במיוחד בזכות אסוציאציות חיוביות הקשורות לעולם הטבע, הספורט והנופש (מושגים הגורמים להרגשה טובה).
אולם, מאז גילוי חורים בשכבת האוזון וגילוי הקשר בין קרני השמש לסרטן – אפילו המכורים ה"שרופים" ביותר של השיזוף הכירו בעובדה שקרני השמש מהוות גורם מכריע להזדקנות ולמחלות עור.
 
כיצד משפיעה השמש?
כידוע,ללא אור השמש לא היה מתאפשר קיום החיים בכדור הארץ. קרינת השמש היא המקור העיקרי לאור ולחום . צמחים משתמשים באנרגיית השמש לצרכי פוטוסינטזה ואח"כ מעבירים אותה .בעצם היותם מזון לכל היצורים החיים האחרים. אור השמש מאפשר לבני האדם ולבעלי החיים כאחד לראות את הסביבה וכמו כן מווסת את הקצב הביולוגי של הגוף החי.
 
הנס של ויטמין  D ויתרונות נוספים: 
חשוב להכיר בצדדים החיוביים של חשיפה לאור השמש. אנשים המבלים מספיק זמן בשמש מרגישים ערניים יותר, מצב רוח שלהם טוב יותר, וזרימת הדם בגוף משתפרת. קרני השמש הינן חיוניות למצבם התקין של העצמות ,השיניים והמערכת ההורמונלית. תחת השפעתן של קרני השמש מיוצר בעורנו ויטמין D. כמו כן,בחלק מהמקרים השמש עוזרת לרפא פצעי אקנה, פסוריאזיס ואקזמה.
 
כל דבר טוב שהוא בהגזמה גורם נזק:
את התמונה החיובית הזאת מקלקלת נוכחותם של מרכיבים מסוימים בקרני השמש:
-          קרינת האולטרא סגול מטיפוס B (UBV),
קרינת ה- UBV   היא בעלת אורך גל קצר, כ- 290 — 320 nm ומזיקה בעיקר לעור ולעיניים.
     קרני UBV חודרים בקלות לתוך שכבות העור ועלולים לגרום לנזקים רציניים ב-DNA של תאי הגוף. למעשה, קיימות מעל ל-20 סוגים של פתולוגיות העלולות להתפתח כתוצאה מחשיפה מוגזמת לאור השמש, כדוגמת קטרקט, סרטן מלנומה וכו'. קרני השמש מאיצות משמעותית היווצרות קמטים ומעודדות הופעת פריחות עוריות, פיגמנטציה ,נמשים ועל אחת כמה וכמה כוויות .                                                
  יתר על כן מיותר לציין שעור הפנים הוא האיבר הפגיע ביותר מהקרינה.
-          קרינת אולטרא סגול מטיפוס A (UVA)
קרינתה UVA היא בעלת אורך גל ארוך יותר, כ-320 — 400 nm. קרניים אלו מסוגלות לחדור לשכבות העמוקות של העור תוך כדי פגיעה בסיבי הקולגן והאלסטין.                                                    
דווקא קרני ה-
UVA הן האחראיות העיקריות על תהליכי ההזדקנות המוקדמת של העור.
 
 
כמובן שבמהלך האבולוציה, גופנו פיתח מנגנון הגנה מהקרינה האולטרא סגולה המזיקה. קו ההגנה הראשון שמונע מקרני אנרגיה המסוכנות לחדור לגוף הוא האפידרמיס. כל קרינת ה-UBV כמעט "נבלעת" באפידרמיס, שכבה חיצונית של העור בעובי 0.07-0.12 מ"מ . בתוך האפידרמיס נמצאים תאים מיוחדים, מלנוציטים, המייצרים פיגמנט (צבען) כהה הנקרא מלנין. פיגמנט ביולוגי זה בולם את מרבית הקרינה העל סגולה המזיקה. חשיפה לקרינה זו מעודדת ייצור של מלנין, דבר הגורם לעור להכהות. תופעה זו נראית ויזואלית כשיזוף.
בנוסף למלנין מצויות באפידרמיס תרכובות נוספות שביכולתן ליצור תגובה עם הקרינה האולטרא סגולה: חומצות נוקלאיות (גרעין), חומצות אמינו טריפטופאן וטירוזין, חומצה אורוקנית. ריאקציה עם אותן התרכובות גורמת לייצור מאסיבי של רדיקלים חופשיים הפוגעים בתאי העור. הפגיעה המסוכנת ביותר היא בחומצות נוקלאיות מאחר והן בונות את מבנה הסליל הכפול ב-DNA. לכן, חלקים של DNAה- התאי שנחשפו לקרינה העל סגולה מאבדים את יכולתם לתפקד. במידה שהנזק אינו גדול,האנזימים המיוחדים יכולים "לחתוך" את הקטע הנפגע (זהו עוד קו הגנה נוסף של הגוף מפני קרינת השמש). לצערנו,במקרה שנגרם נזק משמעותי יותר מיכולת תאי העור לתקן את עצמם, התאים נהרסים.     מבחינה חיצונית הדבר מתבטא כהתקלפות של העור השרוף. 
 
נזקים שנגרמים ל-DNA עלולים גם לגרום למוטציות בתאים וכתוצאה מכך למחלות סרטן.
 
איך אפשר להתגונן?
מאחר ולצערנו האדם אינו נכלל בקטגוריה של חיות הלילה, גופנו אינו מותאם לתפקד בתנאי העדר
אור השמש.  לכן,חשוב בכל חשיפה לשמש לדאוג למנוע השלכות מסוכנות הנגרמות כתוצאה מריאקציות פוטוכימיות. כיום ניתן לעשות זאת בשתי דרכים:
-          הגנה חיצונית על ידי שימוש בקרמים המכילים מקדמי הגנה שונים (SPF)
בתעשייה הקוסמטית קיים מגוון רחב של תרכובות (טבעיות וסינטטיות) שנהוג לשלב אותן בקרמים.     לרוב ,היצרנים משתמשים בשילוב של כמה מרכיבים כדי להשיג הגנה גם מקרני -UBV וגם מ-UBA.
-          הגנה פנימית על ידי נטילה של תוספי תזונה, בעיקר מכילי אנטיאוקסידנטים         ממשפחת הקרטנואידים
קרטנואידים הינם רכיבים טבעיים (פיגמנטים) הנמצאים בכל אורגניזם בטבע המעורב בפוטוסינטזה ותפקידם להגן עליו מפני רדיקלים חופשיים הנוצרים תוך כדי תהליך זה. מבין כל הקרטנואידים לאסטקסנטין ישנו מוניטין מיוחד – הוא הוכח מחקרית כקרטנואיד היעיל ביותר בעיכוב פעילותם של רדיקלים חופשיים מסוגים שונים, במיוחד אלו שנוצרים תחת השפעתן של קרני השמש.                כאשר אנו נוטלים תוסף של אסטקסנטין או אוכלים מזון שיש בתוכו אסטקסנטין, רכיב זה במהרה מגיע למחזור הדם שלנו, מצטבר בשכבות העור ומנטרל נזקים הנגרמים מקרינת השמש.
 
האסטקסנטין- היופי מבפנים
 
האסטקסנטין פועל בכמה כיוונים:
-          הגנת תאי העור, סיבי הקולגן והאלסטין מרדיקלים החופשיים .
-          נטרול השפעתן המזיקה של תרכובות הנוצרות בעור תחת השפעה של קרינה אולטרא סגולה.
-          עיכוב ייצור יתר של מלנין בעור – פעולה חשובה ביותר המונעת התפתחות של סרטן מלנומה ויכולה לעזור במצב של היפרפיגמנטציה (נמשים).
כתוצאה מכך ,מתאזנת רמת הלחות בעור וישנו שיפור בגמישות ובאלסטיות – דבר המונע היווצרות קמטים ותורם לטשטוש קמטים קיימים.                                                                                  
כמו כן, האסטקסנטין מונע נזקים אופייניים של שיזוף יתר – אדמומיות (אריתמה), כוויות והתקלפות.
 
בנוסף, הוכח שאסטקסנטין מגן על רקמות העין מפני נזקי קרינת השמש, מונע נזקי חמצן ברשתית  ומטפל בנזקי דלקת.
 


« חזרה לרשימת המאמרים

הרשמה לניוזלטר
שם   
דוא"ל   
סירטון